O mořských houbách

banner_morskahouba

Historie mořské houby

První zmínky o použití mořské houby pocházejí ze středověku, kdy se houby začaly používat také v lékařství. Domorodci z Egejských ostrovů se potápěli pro surové přírodní houby a používali je rozličnými způsoby. Staří Římané si mořské houby pokládali pod brnění a zjistili, že mořské houby chrání před odřením. Také objevili, že přiložením houby na poraněné místo se rána zahojí za velmi krátkou dobu a navíc po ní nezůstane ani památky. Mořská houba pomáhá vyhlazovat strie.

 

Ve středověku se mořská houba užívala k léčbě strumy (nemoc způsobená nedostatkem jódu v organismu). Dříve, než byl v roce 1811 prozkoumán jód jako prvek periodické soustavy, lidé nevěděli, čím to je, že mořská houba výrazně podporuje a zrychluje hojení nejrůznějších jizev. Jak se ukázalo, mořská houba a její jód má příznivé léčivé účinky antiseptické, antibakteriální a desinfekční.

 

Kouzlo přírodních mořských hub spočívá v tom, že obsahují přibližně 14 % jódu, tzn. v jednom gramu mořské houby je stejné množství jódu jako ve 130 litrech mořské vody! Jód obsažený v houbě je schopen zabít stafylokoka a streptokoka (bakterie způsobující nejrůznější infekce a horečky) do jedné minuty.

O přírodní mořské houbě

Mořská houba vzbuzuje svým názvem dojem, že se jedná o rostlinu. Je to však živočich!

 

Mořské houby mají dvě vrstvy buněk, uprostřed je dutina, ve které dochází ke zpracování potravy. Uvnitř této potravní dutiny jsou límečkové buňky, které pohybem bičíků víří vodu v otvoru a pomocí límečku zachytávají organické částice nebo plankton (záleží na druhu mořské houby). Do dutiny vede několik otvorů, několik malých přijímacích, které jsou umístěny v dolní části mořské houby a jeden velký, vyvrhovací (osculum), který je umístěn v horní části.

 

Mořské houby dýchají celým povrchem těla. Cévní, vylučovací ani nervová soustava nejsou vyvinuty. Mořské houby však mají skelet, síť vláken nebo jehliček tvořených oxidem křemičitým, nebo uhličitanem vápenatým. Tato opora těla (po vysušení měkkých částí živočicha) působí velmi dekorativně (vzhledem připomínají dekorativní mořské houby většinou krajky). Mořské houby jsou jediní živočichové, kteří se nemohou pohybovat z místa na místo.

 

Mořská houba je vícebuněčný živočich a žije pod mořskou hladinou v hloubce od 5 do 60 metrů (někdy i mnohem hlouběji). Živí se planktonem, který si opatřuje filtrováním mořské vody. V mořích světa existuje více než 5000 rozmanitých druhů mořských hub, ale jen asi 36 z nich má užitkovou hodnotu.

 

Využijte léčivých vlastností přírodní mořské houby!

Zpět do obchodu